Polski Himalaizm Zimowy - Makalu 2011

wystawa_zdjecia >>


Adam Bielecki na szczycie Makalu/fot. Artur Hajzer

Unifikacyjna wyprawa PZA - Makalu 2011, miała za cel zdobycie piątej co do wysokości góry świata, bez tlenu i wsparcia tragarzy wysokościowych, w trudniejszym od letniego, jesiennym okresie.

Pierwszego wejścia zimowego na Makalu dokonali Simone Moro i Denis Urubko w 2009 r. Natomiast pierwszym polskim zdobywcą góry został w 1981 roku Jerzy Kukuczka. Do tamtej chwili na wierzchołku Makalu stanęło ok. 200 wspinaczy, w tym siedmiu Polaków i jedna Polka:

1981 – Jerzy Kukuczka (nową drogą – północnym filarem)
1982 – Andrzej Czok (nową drogą – zachodnią ścianą)
1986 – Krzysztof Wielicki
1988 – Tomasz Kopyś, Ryszard Kołakowski (zginął podczas zejścia 14 października 1988 r.)
2002 – Piotr Pustelnik
2006 – Anna Czerwińska

30 września 2011 r. o 14:30 czasu nepalskiego, w 28. dniu od założenia bazy, po 12-godzinnej akcji, Adam Bielecki i Artur Hajzer stanęli na szczycie Makalu (8463m). W czasie tego samego szturmu półtorej godziny później na piątym szczycie świata zameldował się Tomasz Wolfart. Było to siódme polskie wejście na ten szczyt i piąte bez tlenu. Należy podkreślić, że ostatnie polskie wejście bez wspomagania tlenem z butli miało miejsce 23 lata temu.
Siedmioosobowa wyprawa (ósmy uczestnik opuścił bazę w początkowej fazie wyprawy) nie korzystała z pomocy tragarzy wysokościowych oraz działała jako jedyna wyprawa w rejonie. Ze względu na ciężkie warunki śniegowe była zmuszona do wyszukiwania własnych wariantów przejścia przez bariery skalne i labirynty seraków (również w kopule szczytowej).

Akcja szturmowa, od przełęczy Makalu prowadzona była w stylu alpejskim. Ale wejście na szczyt to dla alpinistów dopiero połowa sukcesu. W trakcie zejścia himalaiści zostali zaskoczeni przez sztorm. W wyniku odmrożeń dwóch uczestników doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Po takiej traumie sztuką jest próbować ponownie i podnieść się z porażki. Kolejna wyprawa programu „Polski Himalaizm Zimowy” odniosła spektakularny sukces na skalę światową - dokonała pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m.

Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015