Polski Himalaizm Zimowy- Ama Dablam

wystawa_zdjecia >>

Twórcą pojęcia i dyscypliny “himalaizm zimowy” był legendarny kierownik polskich wypraw w góry wysokie Andrzej Zawada. Pasmo polskich zimowych sukcesów w Himalajach zaczęło się od zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m) 17 lutego 1980 roku. 11 ośmiotysięczników zostało już zdobytych zimą - z tego aż 9 wejść należy do Polaków (1 wejście odbyło się w zespole mieszanym, 7 zdobyliśmy w latach 80.).

Po latach 80. tempo zdobywania ośmiotysięczników zimą osłabło, a do zdobycia pozostały głównie te leżące na terenie Pakistanu w Himalajach Zachodnich (Nanga Parbat) i w Karakorum (Gasherbrumy I i II, Broad Peak, K2), gdzie warunki są znacznie surowsze od tych panujących w Nepalu i Tybecie (niższe temperatury, silniejsze wiatry). Na dziś niezdobyte są jeszcze trzy (Broad Peak, Nanga Parbat, K2).

Twórcą programu PHZ jest Artur Hajzer, a kierownikiem honorowym Krzysztof Wielicki. Program wystartował w 2010 roku, dzięki inicjatywie Pana Ireneusza Rasia - Posła i Przewodniczącego Komisji Sportu i wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jesienią 2011 roku patronat nad programem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski. Sponsorem Generalnym Programu i wypraw jest PKN Orlen S.A.

Na zdjęciu obóz II na Ama Dablam (6812 m) podczas wyprawy przygotowawczej do zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik.

Fot. Krzysztof Wielicki

Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015